Aktualności

„Wikary z Niegowici” – spektakl Uniwersytetu Trzeciego Wieku UPJPII. Relacja i zdjęcia z premiery

29.03.2022 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

wikary_z_niegowici_-_spektakl_2022-03-26_-_1280.jpg

 

W sobotni wieczór, 26 marca 2022 r., na scenie Krakowskiej Opery Kameralnej dzięki słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku UPJPII można było powrócić myślą do czasu, w którym młody Karol Wojtyła rozpoczynał swoją pasterską drogę. A wszystko dzięki premierze spektaklu „Wikary z Niegowici”, do której nasi słuchacze UTW – jak zaznaczyła reżyser spektaklu Inka Dowlasz – przygotowywali się dwa lata i 3 miesiące. Pragnęli pokazać spektakl na 100. rocznicę urodzin papieża, pandemia jednak krzyżowała plany, pracę przerywały długie przerwy, ale nie odpuścili, nie zniechęcili się i stało się – kto zobaczył efekt ich pracy, przeżył prawdziwie piękne chwile. Wykonawców i licznie przybyłych widzów witał ks. prof. Jan Dziedzic, kier. UTW, a zarazem spirytus movens tego wydarzenia.

Karol Wojtyła przybył do Niegowici 28 lipca 1948 r., idąc przez pola, gdyż „wybrał drogę na skróty”. Dziwiła mieszkańców Niegowici pokora i skromność młodego wikarego, które szły w parze z jego wielkim entuzjazmem z jakim podchodził do swojej pierwszej pracy na parafii, choć trwała krótko – zaledwie rok. Dziwili się tym bardziej, gdy okazało się, że ma już tytuł doktora uzyskany na studiach w Rzymie i wcześniejsze doświadczenia nabrane w Teatrze Rapsodycznym u boku Mieczysława Kotlarczyka. On jednak z radością podjął nowe wyzwanie pracując jako wikariusz i katecheta. Uczył w pięciu szkołach podstawowych należących do parafii, do których dojeżdżał wozem konnym lub bryczką. Był blisko tych, którzy potrzebowali pomocy, z niezwykłą wrażliwością reagował na ludzkie cierpienie i biedę. Z potrzebującymi dzielił się wszystkim co miał. Oddany Bogu, zanurzony także w literaturze i poezji rozbudzał życie kulturalne Niegowici. Jeździł z młodzieżą do krakowskich teatrów, prowadził kółko dramatyczne, organizował wieczory literackie. W końcu przyczynił się do powstania nowej świątyni w Niegowici, osobiście pracował też przy wykopach pod fundamenty. Ale na opowieściach z rocznego pobytu Karola Wojtyły w Niegowici spektakl się nie kończy. Widzimy reakcje mieszkańców na wiadomość o wyborze biskupa krakowskiego na Stolicę Piotrową. Słyszymy słowa, jakie kierował do mieszkańców Niegowici podczas audiencji w Rzymie i trudno nie wychodzić z podziwu nad tym jak zapamiętywał poszczególnych ludzi i związane z nimi zdarzenia sprzed lat.

Opowieść o niegowickim okresie życia papieża przekazana została z dużym przejęciem i wzruszeniem, a co wyraźnie dawało się odczuć – wypływały one wprost z serc wykonawców. Emocje były tym większe, że od podjęcia wyzwania do jego realizacji minęło sporo czasu. Ogrom chęci, przekonanie o słuszności zamierzenia i determinacja, by cierpliwie czekać aż pandemia pozwoli zintensyfikować próby do spektaklu, doprowadziły do sobotniej premiery. GRATULACJE I WIELKIE BRAWA!!!

 

Próby rozpoczęliśmy jeszcze w Roku Świętego Jana Pawła II, patrona naszej Uczelni. Tematem scenariusza jest duszpasterski debiut Karola Wojtyły we wspomnieniach parafian. 28 lipca 1948 r. został on wysłany do Niegowici, niewielkiej wsi w powiecie wielickim. Młody wikary, był katechetą w pięciu szkołach, założył koło teatralne, organizował wycieczki i wykłady.

Ówczesny proboszcz ksiądz Kazimierz Buzała wystawił o nim takie świadectwo: „Pokorny, cichy, poza pracą obowiązkową, całe godziny spędzał przy tabernakulum, wprost heroicznie poświęcał się pracy z młodzieżą, kazania głosił głębokie”. Młody wikary dał się wcześniej poznać jako aktor „Teatru Rapsodycznego” w Krakowie, jako pracownik fizyczny kamieniołomów w czasie okupacji, jako poeta.

Wspomnienia mieszkańców Niegowici akcentują człowieczeństwo i skromność młodego kapłana, pamiętają przyjazne gesty, wyrazy sympatii i wsparcia. Pragniemy przybliżyć publiczności ten piękny początek długiej drogi Świętego Jana Pawła II.

Inka Dowlasz

 

Twórcy
scenariusz i reżyseria: Inka Dowlasz
opracowanie muzyczne: Beata Czernecka
ruch sceniczny: Anna Gawęda-Szternal
scenografia i multimedia: Piotr Lakwaj
fortepian: Faustyna Krajewska
prowadzenie spektaklu: Piotr Lakwaj/Dawid Markowicz
asystent reżysera: Zofia Podosek

Obsada
uczestnicy warsztatów „Życie jest teatrem” z projektu „Aktywny senior z przyszłością!” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
gościnnie: Mateusz Figiel/Roland Raizer

Termin premiery
26 marca 2022, sobota
godz. 17:30

Miejsce
Krakowska Opera Kameralna
ul. Miodowa 15

 

Projekt „Aktywny senior z przyszłością!” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

fundusze_europejskie_-_logo.png

 

Galeria


 

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano