Aktualności
Uniwersytet Trzeciego Wieku UPJPII pielgrzymuje do św. Jana Kantego do Kęt 25 VI 2024
Pomysł na zorganizowanie pielgrzymki do wybranych sanktuariów diecezji bielsko-żywieckiej był jednym z owoców wykładu ks. dr. Piotra Góry zatytułowanego „Sanktuaria – skarby Kościoła. Narodziny i rozwój sanktuariów”, wygłoszonego 23 kwietnia 2024 roku w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Wybrana data pielgrzymki, dwa miesiące później, 25 czerwca, okazała się doskonała nie tylko ze względu na wspaniałą pogodę, ale także wpisała się w Rok Jubileuszowy przeżywany w diecezji bielsko-żywieckiej z okazji 550-lecia śmierci św. Jana z Kęt. Pielgrzymi wyruszyli z Krakowa o godzinie 8:00, zostawiając za sobą dostojne wieże królewskiej katedry wawelskiej oraz niezapomniane frontony kolegiaty św. Anny w Krakowie, w której spoczywa św. Jan z Kęt, i Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pracował św. Jan.
Swoje pierwsze kroki pielgrzymi skierowali do kęckiego kościoła parafialnego pod wezwaniem świętych Małgorzaty i Katarzyny. To w tym kościele czczony jest obraz Matki Bożej Pocieszenia – gotycki typ bizantyjskiej Hodegetrii. Maryja trzyma na ręku Jezusa i wskazuje na Niego prawą dłonią, jakby mówiła: „Czyńcie cokolwiek wam powie”. Wizerunek pochodzi prawdopodobnie z lat 1460–1470. Został koronowany koronami biskupimi 18 września 1988 roku przez kard. Franciszka Macharskiego. W dekrecie potwierdzającym koronację koronami ks. Kardynał zapisał: „Niech ten akt koronacyjny będzie wyrazem wdzięczności Matce Bożej za Jej opiekę nad Kętami i okolicą oraz niech stanie się okazją do ożywienia i pogłębienia pobożności i kultu maryjnego wśród Ludu Bożego naszej Archidiecezji, a szczególnie tamtejszej okolicy”. Od tamtego dnia kościół pod wezwaniem świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach określany jest mianem sanktuarium maryjnego.
Ks. Kamil Bywalec oraz ks. Kamil Jurek – wikariusze tutejszej parafii – prezentując piękny wystrój i bogatą polichromię kościoła, wskazali na kolejne ważne miejsce. W nawie bocznej tego samego kościoła znajduje się sarkofag błogosławionej Celiny Borzęckiej oraz jej córki, Czcigodnej Służebnicy Bożej Jadwigi Borzęckiej. Matka i córka są założycielkami Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa (CR), zwanego popularnie siostrami zmartwychwstankami. Pielgrzymi zanosili swoje modlitwy przy ich sarkofagu.
Z kościoła parafialnego pielgrzymi przeszli do stojącego dosłownie kilka metrów obok kościoła św. Jana Kantego, wybudowanego zgodnie z przekazem tradycji na miejscu, w którym stał niegdyś dom świętego Jana. Przepięknie odnowiona w ubiegłym roku świątynia z bogato zdobionym ołtarzem głównym i ołtarzami bocznymi wzbudziła zachwyt nawiedzających. Dojrzały barokowy styl i wyraziste malowidło zdobiące kopułę prezbiterium, sprawiające wrażenie, jakby zaglądało się wprost do nieba, sprzyjały modlitwie i wzmagały odczucia odświętności i wyjątkowości tego pielgrzymiego spotkania.
Kolejnym punktem na pielgrzymim szlaku było Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Pracownicy muzeum przedstawili wystawy poświęcone historii Kęt, opowiedzieli o Świątobliwej Ludowice, pochodzącej z Kęt, która pielgrzymowała pieszo z Kęt do Rzymu, tam pomagała pielgrzymom i tam też została pochowana w kościele pod wezwaniem św. Stanisława. Zaskoczeniem dla odwiedzających muzeum były wiadomości dotyczące związków Józefa Piłsudskiego z Kętami. Zanim pielgrzymi opuścili Kęty, udając się do pobliskich Wilamowic, odwiedzili jeszcze Klasztor Sióstr Klarysek w pobliżu kęckiego Rynku. Jest to kolejne sanktuarium mieszczące się w Kętach. Sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele sióstr klarysek pw. Trójcy Przenajświętszej ustanowiono 26 października 1999 roku, jednak siostry klaryski adorują w tym miejscu Jezusa pod postacią Chleba nieprzerwanie od 114 lat.
W Wilamowicach pielgrzymów powitał kustosz Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, ks. prałat Stanisław Morawa, zarazem proboszcz tamtejszej parafii pod wezwaniem Przenajświętszej Trójcy. Sanktuarium poświęcone św. Józefowi Bilczewskiemu jest jedynym na świecie pod tym wezwaniem. Zostało ustanowione 20 października 2012 roku. W tym pięknym kościele, przyzywając orędownictwa św. Arcybiskupa, Mszę świętą w intencji pielgrzymów, ich rodzin, a także zmarłych z ich rodzin, sprawował ks. dr Piotr Góra, który towarzyszył pielgrzymom w czasie pielgrzymki. Pobyt w wilamowickim sanktuarium zakończyła agapa, w czasie której parafianie wilamowscy podjęli pielgrzymów przesmacznym bigosem i wyśmienitymi ciastami. Opuszczając sanktuaria diecezji bielsko-żywieckiej, pielgrzymi wracali do Krakowa z pragnieniem zorganizowania kolejnej pielgrzymki, by poznać inne miejsca święte diecezji bielsko-żywieckiej. Oprócz przeżyć i wspomnień w swych sercach zabrali ze sobą dary duchowe, które otrzymali w czasie pielgrzymki.
Tekst: ks. dr Piotr Góra
Galeria