Dni Otwartych Funduszy Europejskich na UPJPII 12 V 2023

02.05.2023 Komunikaty

dni_otwarte_funduszy_europejskich_2023-1280.jpg

Jubileuszowa X edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Polsce odbywać się będzie od 12 do 14 maja 2023 r. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na wydarzenia w piątek 12 maja.

Przyjdź i przekonaj się, jak Fundusze Europejskie wpłynęły na rozwój UPJPII. Przygotowaliśmy dla Was warsztaty, zajęcia edukacyjne, wykład oraz zwiedzanie. Taki duży, taki mały może znaleźć na #Papieskim coś dla siebie! Zachęcamy do udziału całe rodziny – od przedszkolaka do seniora. Pamiętaj, by zarezerwować miejsce i do zobaczenia!

GODZINA MIEJSCE WYDARZENIE
15:00–16:00 ul. Bobrzyńskiego 10

W warsztacie tkackim
Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Zapraszamy na zajęcia edukacyjne podczas których uczestnicy poznają historię nowożytnych technik tkackich na przykładzie tkanin z kapitularza katedry na Wawelu. Dowiedzą się z jakich materiałów tworzono dawne tkaniny a także jak przygotowywano się do wykonywania zawodu tkacza. W czasie zajęć uczestnicy będą mogli poczuć się jak artyści wykonując swoje własne małe dzieła sztuki. Zajęcia dla dzieci w wieku 8–12 lat.

Udział jest bezpłatny, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc: skk.wystawa@upjp2.edu.pl.

15:00–16:30 ul. Bernardyńska 3
Kraków

Obraz Boga jako podstawowa kategoria psychologii religii i przedmiot naszej wiary
Wykład

Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie o Bogu. Niekiedy nawet w obrębie tej samej wiary możemy inaczej myśleć o tym jaki jest Bóg. Przykładem mogą być różne wspólnoty w Kościele katolickim akcentujące różne obszary wiary. Te wyobrażenia są również przedmiotem wiary psychologii, a także analizy biblijnej. Na warsztatach zostaną ukazane te perspektywy spojrzenia na Boga. Wydarzenie odbędzie się w Auli UPJPII na pierwszym piętrze. W budynku znajduje się winda.

16:00–17:00 ul. Bobrzyńskiego 10

Zwiedzanie wystawy Skarby Krakowskiej Kapituły
Zwiedzanie dla młodzieży szkolnej i dorosłych

Podczas spotkania opowiemy o konserwacji jedwabnych tkanin obiciowych z kapitularza katedry na Wawelu oraz o dziedzictwie wzgórza wawelskiego.
Na ekranach multimedialnych pokażemy detale dzieł należących do Skarbca katedry koronacyjnej. Ich dostrzeżenie nie jest możliwe nawet kiedy oglądamy je w gablotach muzealnych. Wizualizacje multimedialne pozwalają im przyjrzeć się w makroskali.
Zwiedzający będą również mogli przymierzyć repliki koron królewskich oraz przenieść się do wirtualnego kapitularza za pomocą gogli wirtualnych oculus.

16:30–18:00 ul. Bernardyńska 3
Kraków

Sarmaci nad Tybrem, czyli o pobytach Polaków w Wiecznym Mieście na przełomie XVI i XVII wieku
Wykład

Rzym jako centrum chrześcijańskiego świata stanowił cel pielgrzymek i podróży mieszkańców Europy niemal od samego początku. Tak, jak w starożytności i średniowieczu, tak też w epoce nowożytnej nawiedzały go rzesze tych, którzy pragnęli choć na chwilę znaleźć się w mieście, w którym znajdowały się groby apostołów św. Piotra i św. Pawła. Nie inaczej było w przypadku mieszkańców Rzeczypospolitej, którzy przybywali do Wiecznego Miasta zarówno jako pielgrzymi, ale także jako studenci, dyplomaci oraz – mówiąc współczesnym językiem – turyści. To właśnie im, ich motywacjom, miejscom, które odwiedzali i trudom życia codziennego w mieście papieży poświęcony będzie wykład o Sarmatach nad Tybrem. Wykład odbędzie w Auli UPJPII na pierwszym piętrze. W budynku znajduje się winda.